yandex_4771f953f98814eb.txt Нотариуси: HELP

HELP

Съществуват много обстоятелства и факти който всички ние НЕ  знаем.Всъщност няма как да знаем и да разбираме всичко.
Последните години и месеци се говори много за потребителските ни права и как те биват нарушавани.Погледнато от този ъгъл няма как да знаем дали определи наши права са накърнени при услови, че самите ние не си ги знаем.Интернет предлага прекрасна възможност да се подготвим за кратко време с основни понятия и информация която ни е необходима при срещата ни с нотариус.

           Какъв е района на действие на съответния нотариус?



Района на действие се препокрива с района на действие на съответния районен съд.населените места който влизат е индивидуален за всеки РС това приблизително е равно на разделението и границите на съответната община.
Чл.3. Районът на действие на нотариуса съвпада с района на съответния районен съд

Какъв достъп до документи имат нотариусите ?


Ами почти всякакъв естествено срещу  определена такса :).Един  нотариус може да Ви избави и от най-малките притеснения   относно валидността и срока на действие на лична карта или друг документ.Имат определени ограничения, но са в редки случай.

Чл. 19. (1)  Нотариусът има право на свободен достъп в съдебните и административните служби и може да прави справки по дела и преписки, както и да иска копия, преписи и документи и да получава сведения и удостоверения с предимство.
(2)  Нотариусът има право на достъп до Националната база данни "Население", поддържана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, както и до Националния автоматизиран информационен фонд за българските лични документи - "Национален регистър на българските лични документи", при условия и по ред, определени с акт на Министерския съвет.

                       Как можем да си говорим с нотариуса ?


В животът има много и най-разнообразни ситуации в който не искаме да се говори или да се разгласяват.Поради тази причина можем да поискаме среща индивидуално с нотариуса за да си изясним това което ни интересува.
Чл. 20. При изпълнение на служебните си функции нотариусът се среща насаме с лицето, поискало неговото съдействие, освен ако то пожелае да присъстват и други лица.


                    Какъв е достъпът до архива на нотариуса ?

Никой не може да вземе документ или каквото и да е било от архива на нотариуса без него съгласие.Следователно няма как да изчезне документ.Има една подробност, че определените със закон могат ( държавни институции ).
Чл. 21. (1) Служебният архив на нотариуса е неприкосновен и никой няма право на достъп до него без съгласие на нотариуса освен в случаите, предвидени със закон.

Може ли нотариусът да откаже да извърши дадено действие ?


НЕ не може ако са спазени процедурните правила и е в неговите компетенции.Може да откаже само в случай че той е страна.

Чл. 23. Нотариусът разглежда всички отправени до него искания за съдействие, освен ако е заинтересуван от извършване на поисканото действие или се намира със страната в особени отношения, които пораждат основателно съмнение в неговата безпристрастност.

                            Какво е специална банкова сметка на нотариус? 


Нотариусът има такава банкова сметка с която да гарантира плащането.Това означава следното:Купувачът превежда парите на банковата сметка на нотариуса нотариуса изповядва сделката и ги привежда на собственика.Направено е с цел да се гарантират страните.Не е задължително.


Чл. 25а. (1) При извършване на актове, с които се учредяват, прехвърлят, изменят или прекратяват вещни права върху недвижими имоти, сумата, дължима по сделката, може да се преведе или да се внесе по специална банкова сметка на името на нотариуса.
(2) Условията за внасяне на сумите по специалната банкова сметка на нотариуса и за нареждания за плащания от нотариуса се уреждат с писмено споразумение между нотариуса и страните по сделката.
(3) Не се допуска принудително изпълнение върху паричните средства по специалната банкова сметка за задължения на нотариуса.


                                Какво става ако някой нотариус "оплеска" нещо?


Това е изключително рядко явление, но все пак съществува.Може да се пропуснат срокове или да са допуснати смислови грешки в текст.Законодателят е предвидил тази хипотеза и ги задължава да си направят застраховка която да покрие такива вреди.Ще имате ред главоболия да го докажете но каузата не е обречена.Подробностите са уредени в чл. 73 ал.1 и ал.2
  

Чл. 30. Нотариусът се застрахова за времето на своята професионална дейност за вредите, които могат да настъпят вследствие на виновно неизпълнение на неговите задължения, както и на задълженията на помощник-нотариуса и служителите в нотариалната кантора. Минималният и максималният размер на застрахователната сума се определят от Нотариалната камара

Какво е помощник нотариус ?


Помощник нотариуса има всички права като нотариуса с изключение на това да разписва сделки когато се отнася за отчуждителни сделки.



Чл. 40.  Помощник-нотариусът може да извършва съгласно указанията на нотариуса всички действия от неговата компетентност, с изключение на:
1. актовете, с които се учредяват, прехвърлят, изменят или прекратяват вещни права върху недвижими имоти;
2. актовете, с които се признава правото на собственост или ограничени вещни права върху недвижими имоти;
3. актовете за нотариално завещание и за отмяна на нотариално завещание;
4. актовете, с които се учредяват или заличават ипотеки.
(2) Помощник-нотариусът използва служебния архив и печат на нотариуса, като прибавя към подписа си допълнението "помощник".



                              Какво става ако го няма нотариуса и няма друг? 


Малко са населените места в който има един нотариус но такива съществуват.Разбира и той е човек и боледува и така на татък.В случая неговата роля се извършва от съдията по вписванията в съответния съд.

Чл. 48.  Когато нотариусът отсъства или не е в състояние да изпълнява функциите си и няма кой да го замества в района, той е длъжен да уведоми съдията по вписванията, който поема заместването му през това време за извършване на неотложни нотариални действия. В случая се прилага съответно чл. 47, ал. 2.
(2) Ако нотариусът не е осигурил достъп до необходимия за заместването му архив, за извършването на неотложни нотариални действия председателят на районния съд по искане на заинтересуваното лице постановява влизане в нотариалната кантора, отваряне на необходимия архив и извършване на нотариалното действие от съдията по вписванията.


Няма коментари:

Публикуване на коментар